Také vás zaujaly střechy porostlé rostlinami? Zelené střechy jsou čím dál populárnější a není se čemu divit. Zelená střecha jednoznačně vylepší vzhled vašeho domu. Navíc přináší řadu výhod. Přesto je ovšem před jejím pořízením potřeba zvážit několik okolností.
Zejména u starších budov doporučujeme nechat si vyhotovit posudek statika, který zhodnotí, zda daná střecha novou zátěž unese. Stejně jak je potřeba znát maximální přípustné zatížení střechy i u novostaveb. Všechny potřebné informace naleznete v článku: Chci mít dům se zelenou střechou, na co si dát pozor? Dále je potřeba rozhodnout se, zda je pro vás vhodnější extenzivní nebo intenzivní zelená střecha.
Mít střechu porostlou zelení dnes není ani zdaleka tak složité, jak tomu bylo dřív. Zapomeňte na hromady hlíny a igelitů a pravidelné zalévání a další starosti, které byly v minulosti potřebné. Moduly pro zelenou střechu systému ECOSEDUM s předpěstovanými sukulenty jednoduše poskládáte vedle sebe a dál se o ně téměř nemusíte starat, jen si užívat výhod, které zelená střecha přináší.
Skladba zelené střechy je tvořena sukulenty rostliny rodu Sedum, které jsou mrazuvzdorné a zároveň odolné vůči vysokým teplotám. Jsou také vytrvané a velmi nenáročné na údržbu. Samotné zásobníky jsou vyrobeny z recyklovaného plastu. Patentované zásobníky umí zadržet dešťovou vodu a poté ji odpařovat zpět do ovzduší nebo jí zásobovat rostliny, které tak nemusíte chodit zalévat ani se o ně jinak starat.
Zelená střecha tak pomáhá zadržet dešťovou vodu a efektivně ji tím pádem vrací zpět do přírody. Navíc ochlazuje okolí a vytváří mikroklima kolem vašeho domu, které oceníte nejen v letních vedrech. Zároveň celý systém zelené střechy ECOSEDUM zlepšuje tepelnou izolaci a omezuje hluk, pomáhá tak v zimě udržet v domě teplo a šetřit náklady a v létě naopak celý dům ochlazuje a brání jeho přehřívání.
A lze provést aplikaci zelené střechy svépomocí? Rozhodně ano, instalace je totiž velmi jednoduchá. Zelenou střechu tím pádem zvládne aplikovat prakticky každý. Základem kvalitní montáže zelené střechy je dobře střechu změřit a spočítat si, kolik zásobníků je potřeba. Ty pak dostanete na paletě již osazené rostlinami. Prodáváme také moduly bez substrátu a rostlin. Střechu je potřeba zamést, u starších asfaltových nebo plechových je poté vhodné položit na krytinu oddělovací plachtu pro ochranu střechy, u novějších to není potřeba.
Pak už jen jednotlivé zásobníky skládáte těsně vedle sebe, bez nutnosti montáže nebo uchycování. Pouze u střech s náklonem je nutné zabezpečit konec zelené střechy proti skluzu. Problémem tedy není ani to, když je střecha šikmá. Zelená střecha není na údržbu nijak náročná. Po pokládce stačí pouze rostliny udržovat 3–4 týdny vlhké, zvlášť pokud neprší. Tím zajistíte, že se dobře uchytí a budou prosperovat. Pak už si můžete užívat své zelené střechy a její výhody, které poskytuje.